Księżyc, Wenus, muzyka – koncert Józefa Skrzeka i Joanny M. Vorbrodt w Obserwatorium Astronomicznym

"24 czerwca 2023 to jeden z najbardziej niezwykłych dni w historii naszego Stowarzyszenia. Tego dnia bowiem miało miejsce w Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach niecodzienne wydarzenie muzyczne które nazwaliśmy „2023: Muzyczna Odyseja Kosmiczna”  podczas którego na scenie wystąpili  wspaniali i utalentowani artyści.  Nazwa  wydarzenia nawiązuje  do kultowej powieści Arthura C.Clarke’a i filmu Stanleya Kubricka „2001: Odyseja kosmiczna” oraz późniejszych kontynuacji. Imprezę  otworzyła Barbara Jasińska – Wiceprezes Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” wraz z Burmistrzem Szubina Mariuszem Piotrkowskim. Następnie z głośników usłyszeliśmy  pierwszą sekwencję  (Wschód Słońca) dzieła Richarda Straussa ”Also Sprach Zarathustra” (Tako rzecze Zaratustra) wykorzystaną w kultowym dziele Kubricka, po czym kilka słów wygłosił prezes PPSAE Marek Nikodem. 

Na tym niezwykłym spektaklu muzycznym, jako pierwsza  na scenie wystąpiła  Joanna Vorbrodt – utalentowana wokalistka, która swoim niesamowitym głosem przeniosła widzów w inny wymiar rzeczywistości.  Jej występ był  muzycznym przypływem energii, który zelektryzował i oczarował  publiczność od pierwszych dźwięków. Jej interpretacje wykonanych utworów wypełniły przestrzeń obserwatorium, tworząc magiczną aurę, a silny i ekspresyjny głos dodawał emocji każdemu utworowi, wprowadzając słuchaczy w niezwykłe nastroje i odczucia. Pani Joannie towarzyszył na scenie mąż, Romuald Vorbrodt, którego gitara wspaniale harmonizowała z jej wokalem, od czasu do czasu wymykając się w świat progresywnych klimatów. 

Duet rozpoczął koncert   od improwizacji, którą zadedykował zmarłemu w bardzo młodym wieku Rolandowi Kubackiemu, naszemu koledze, miłośnikowi astronomii, którego imię nosi największy   teleskop w obserwatorium w Niedźwiadach.  Ponad godzinna muzyczna uczta, jaką zaserwowało słuchaczom  małżeństwo Vorbrodt wykonując choćby takie utwory jak: Za daleko, Znaki, Błękit czy  Karuzela  była pełną  emocji podróżą- zaproszeniem. Zaproszeniem do świata Joanny Vorbrodt, świata  
pełnego wysmakowanych dźwięków, w którym muzyka w aurze emanującej intymnością nabiera magii, a emocje przeplatają się z lirycznymi tekstami. Następnie w atmosferze wciąż pulsującej emocjami po występie Joanny Vorbrodt, na scenie wystąpił Józef Skrzek – wirtuoz instrumentów klawiszowych, kompozytor, którego umiejętności gry na instrumentach klawiszowych są znane na całym świecie, a jego wkład w polską muzykę nieoceniony. Kiedy przed laty zaczęliśmy planować Muzyczną Odyseję Kosmiczną, naszym marzeniem było, by pierwszą gwiazdą na tym wydarzeniu był Józef Skrzek. Ziściło się.

Koncert Józefa Skrzeka rozpoczął się z niewielkim opóźnieniem, kilka minut po zachodzie Słońca. Mistrz rozpoczął występ utworem „Memento z banalnym tryptykiem” z ostatniej wspólnej płyty SBB zaskakując fanów interpretacją tego utworu, a następnie wykonał utwór specjalnie skomponowany na Muzyczną Odyseję Kosmiczną.  
Muzyka Skrzeka idealnie współgrała z atmosferą Obserwatorium Astronomicznego. Letni zmierzch, nisko wiszący nad sceną sierp Księżyca i  olśniewająca Wenus stworzyły niesamowitą oprawę występu, gdzie  harmonia dźwięku i kosmosu niczym muzyka sfer wypełniła przestrzeń obserwatorium . 

Na ponad godzinny występ złożyły się jeszcze  m.in takie utwory” Toczy się koło historii” z solowej płyty „Ojciec chrzestny Dominika”, utwór do wiersza Cypriana K. Norwida „Pielgrzym” , Viator, Belle mia, Pamiętnik Karoliny, Szczęśliwi z miasta N. Na zakończenie koncertu Józef Skrzek  wykonał wzruszający utwór „Josephine” z płyty o tym samym tytule, dedykując go swojej niedawno  zmarłej żonie. 

Muzyka Józefa Skrzeka jest  mistyczną odyseją w głąb naszej wyobraźni, a sobotni występ muzyka był   jak transcendentna podróż przez przestrzeń i czas, w której dźwięki odkrywały sekrety kosmosu.
Muzyczna Odyseja Kosmiczna  była wydarzeniem, które połączyło muzykę i astronomię w jedną magiczną całość. Na zakończenie wydarzenia zebrani mogli bowiem  jeszcze popatrzeć przez teleskopy na niebo, co tylko dodało tej nocy nieziemskiego  uroku. 

Legendarny amerykański astronom Carl Sagan powiedziałby, że taki koncert to nie tylko harmonia dźwięków, ale także przypomnienie o naszym wspólnym miejscu we Wszechświecie. Dzięki sztuce, muzyce i astronomii stajemy się uczestnikami  wspólnej podróży w nieznane. 

PPSAE  serdecznie dziękuje, wszystkim którzy przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia wydarzenia,  organizatorom: Burmistrzowi Szubina, Partnerstwu dla Krajny i Pałuk, Pani  Burmistrz Wioletcie Borys Stachowiak i Pani Dorocie Stanek za osobiste zaangażowanie, ekipie nagłośnieniowej i oświetleniowej z Szubińskiego Domu Kultury, OSP oraz paniom z KGW za pyszności które przygotowały, a także wszystkim innym którzy pomogli przygotować nasze obserwatorium do tego wydarzenia. Przede wszystkim jednak dziękujemy Artystom, którzy  przyjęli nasze zaproszenie i zgodzili się wystąpić na scenie Muzycznej Odysei Kosmicznej. tekst/ Marek Nikodem"

Źródełko: http://www.ppsae.pl/2023/06/29/ksiezyc-wenus-muzyka-koncert-jozefa-skrzeka-i-joanny-vorbrodt-w-naszym-obserwatorium/